ក្រសួងទេសចរណ៍ជំរុញការរៀបចំកញ្ចប់ស្តង់ដាបណ្តុះបណ្តាលជំនាញវិជ្ជាជីវៈទេសចរណ៍ ស្របតាមក្របខណ្ឌគុណវុឌ្ឍិជាតិកម្ពុជា
ភ្នំពេញ៖ នាថ្ងៃទី០៩ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៦ ដោយទទួលបានការអនុញ្ញាតដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់ពី ឯកឧត្តម ហួត ហាក់ រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងទេសចរណ៍ ឯកឧត្តម ប៉ាក់ សុខុម រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងទេសចរណ៍ និងជាប្រធានគណៈកម្មការគ្រប់គ្រងគម្រោងហូកា (គ.គ.ហ.) បានអញ្ជើញជាធិបតីក្នុងពិធីបើក «សិក្ខាសាលាពិគ្រោះយោបល់ស្តីពីការពិនិត្យ និងប្រមូលធាតុចូលសម្រាប់ការកសាងកញ្ចប់ស្តង់ដាបណ្តុះបណ្តាលជំនាញវិជ្ជាជីវៈទេសចរណ៍ សម្រាប់សញ្ញាបត្របច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ ១ ២ និង ៣ លើជំនាញការិយាល័យជួរមុខ គេហកិច្ច សេវាកម្មម្ហូបអាហារនិងភេសជ្ជៈ និងជំនាញផលិតកម្មម្ហូបអាហារ»។ កម្មវិធីនេះមានការចូលរួមពីមន្ត្រីជំនាញ គ្រូបង្គោលជាតិ/អាស៊ាន អ្នកជំនាញសរសេរកម្មវិធីសិក្សា តំណាងសមាគមឧស្សាហកម្មទេសចរណ៍ និងអ្នកជំនាញសរុបចំនួន ៧០ រូប។
ឯកឧត្តមរដ្ឋលេខាធិការ បានគូសបញ្ជាក់ថា ការរៀបចំកញ្ចប់ស្តង់ដាបណ្តុះបណ្តាលលើជំនាញអាទិភាពទាំង ១០ គុណវុឌ្ឍិ ស្របតាមក្របខណ្ឌគុណវុឌ្ឍិជាតិ (NQF) នឹងផ្តល់នូវច្រកសិក្សា និងការទទួលស្គាល់ជំនាញច្បាស់លាស់ដល់អ្នកជំនាញកម្ពុជា។ ប្រព័ន្ធនេះអនុញ្ញាតឱ្យសិក្ខាកាមអាចបន្តការសិក្សា ឬវាយតម្លៃសមត្ថភាពរហូតទទួលបានវិញ្ញាបនបត្រសមមូលនឹងសញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិ ដែលបើកផ្លូវសម្រាប់ការសិក្សាពេញមួយជីវិត និងគាំទ្រដល់យុទ្ធសាស្ត្ររបស់រាជរដ្ឋាភិបាល អាណត្តិទី៧ ក្នុងការបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈដល់យុវជន ១,៥ លាននាក់។